Vznik jorkšírského teriéra. - obrázek

Vznik jorkšírského teriéra. - obrázek

Toto půvabné plemeno vzniklo v Anglii v hrabstvích Yorkshire a Lancashire, kam se vystěhovalo ze Skotska v období industralizace za prací mnoho chudých lidí. Často se hovoří o tkalcích, přadlenách, někdy též o hornících v dolech či popelářích. Jedno je jisté, jorkšírský teriér, ten dnes krásný a módní pejsek, pochází z těch nejchudších vrstev. Původně měl odhánět krysy a jiné hlodavce od obydlí svých pánů. Občas přilepšoval chudičké kuchyni ulovením králíka, což bylo ovšem vrchností zakázáné.


Původ jorka je nejasný. Jeho stvořitelé po sobě nezanechali žádné písemné zprávy, především proto, že se jednalo o lidi chudé a negramotné. Často se za předky jorka považují předchůdci skajteriéra, clydesdale terriera či paisley terriera, uvažuje se o přikřížení waterside terriera a maltézáčka. Jeho chovatelé si nechávali později, po zvýšení zájmu o toto plemeno, svá tajemství pro sebe také z toho důvodu, že prodejem štěňat přilepšovali rodinnému rozpočtu.


Za "otce" moderního jorka je považován Huddersfield Ben, který se narodil v roce 1865 a byl již výsledkem záměrného chovu. Byl velmi úspěšným výstavním psem, ale také vyhlášeným zabijákem krys v arénách pro krysí zápasy. Při nichž se soutěžilo o to, který pes zabije za určitý čas více krys. Ben zemřel v šesti letech při dopravní nehodě. Zanechal po sobě řadu kvalitních potomků, kteří se podíleli na rozvoji chovu. Ben byl ovšem mnohem statnější než dnešní jorci, k miniaturizaci došlo až v následujících letech.


S intenzivním rozvojem železniční dopravy došlo k rozšíření chovu, především díky možnosti navštěvovat vzdálenější psí výstavy. Z počátku byli jorci vystavovaní s kupírovanýma ušima, časem byla dána přednost uchu stojícímu a kupírování bylo zakázáno. Občas docházelo i k barvení psů, pravděpodobně grafitem. Proto rozhodčí otírali o psy bílé rukavice a zjišťovali tak, zda je barva přirozená.


Zakrátko z chudých vrstev postoupil tento roztomilý psík do náručí bohatých dam a postupem času se stal jedním z nejoblíbenějších plemen. Byl ceněn pro svou povahu, temperament, malou velikost a půvab. Jako samostatné plemeno uznal anglický Kennel Club jorkšírského teriéra v roce 1886 a v roce 1898 byl založen první chovatelský klub na světě.


U nás se jorkšírek objevil na výstavách poprvé v roce 1965 a již v následujícím roce byla odchována první štěňata našeho chovu. Řadu let patří k nejpopulárnějším plemenům a o svoji budoucnost se jistě bát nemusí.
předek.bmp
Na co si dávat pozor.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one