Péče o feny.

Falešná březost 
(fantómová březost, pseudogravidita, falešná gravidita)

   Jako příčina vzniku bývá uváděn pokles progesteronu v polovině metestru a s ním související zvýšená hladina prolaktinu (laktační hormon vylučovaný hypofýzou). Postižená fena se s odstupem šesti až devíti týdnů od hárání začne chovat jako by byla matkou, a to přesto, že ke krytí nedošlo. Změny jsou dvojího druhu a daly by se rozdělit na oblast fyzickou a psychickou. 

  Do první patří změna na porodních cestách. Poševní sliznice se jeví prosáklá, často je zduřená přezka a objevuje se hlenovitý výtok. Ještě výraznější jsou změny na mléčné žláze. Ty mohou být různé, od pouhého zduření struků až po stav odpovídající normální laktaci. Feně se zkrátka začne tvořit mléko. Mléčná žláza je zvětšená, a pokud se zmáčkne struk, mléko viditelně odkapává.

 Majitelům většinou vadí změna chování u feny. Taková to "matka" se tváří, že bude rodit. Hrabe, funí, heká, chystá si pelíšek a může-li, opatří si i "štěňata", o která pak pečuje. Je směšné a zároveň smutné sledovat fenu, která se tak urputně stará o "štěňata", (hlídá je, krmí je a nenechá si je vzít).

 U některých fen může dojít k samovolnému odtoku mléka. To se pak usazuje na srsti v okolí struků, kysne, rozkládá se a je vhodným prostředím pro život mikroorganismů. Vhodná pro očistu mléčné žlázy je borová voda. Může se stát, že mléko se tvoří v tak velkém množství, že dochází k přeplnění mléčné žlázy, mléko takzvaně "ztvrdne", a odtud je jen krůček k zánětu mléčné žlázy. Ten postihuje častěji kojící feny. Může se ale vyskytnout i u fen s falešnou graviditou.

Důvody k obavám a návštěvě veterináře:

- v některé partii mléčná žláza vypadá jako lišta, zespodu je jasně ohraničená a jakoby oddělená od ostatního zbytku těla;
- celá mléčná žláza nebo jen její část je tvrdá, rudá nebo horká;
- sekret je vločkovitý, červený, hnědý nebo hnisavý.

   Falešnou březostí trpí více feny malých plemen, není však vyloučeno, že postihne i velké plemeno.

Co s tím? 

 Pár rad:
- změna v přístupu k výživě; doporučuje se omezit tekutiny a vyřadit mléčné výrobky;
- změna ve fyzické zátěži; unavená fena nemá na pseudomateřství potřebnou energii
- odstranění hraček a jiných možných "štěňat";
- snaha zabránit tvorbě mléka pomocí obkladů; chladná octová voda, bylinné obklady, může se použít i tvaroh zabalený v kapesníku, ale pozor - fena tvaroh nesmí sníst, jinak to spíš uškodí, nežli pomůže;
- mohou se použít i léky, ovšem po konzultaci s veterinářem;
- nabízí se i možnost kastrace, ale to až jako poslední možnost.


   

17.06.2006 17:41:26
vdaniel
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one