Standard - obrázek

Standard - obrázek

 Původ - Velká Británie; Standard č. 86 z 20.2.1989

   Všeobecný vzhled - Dlouhosrsté plemeno, srst leží hladce a stejnoměrně po obou stranách těla, uprostřed je rozdělena pěšinkou sahající od nosu až k ocasu. Velmi kompaktní, v zádech rovný psík, vzpřímený v držení těla, celkově vyzařující vlastní důležitost. Tělo má být pevné a v dobrých proporcích.

 
   Charakteristika - Živý a inteligentní malý psík.
 
    Povaha - Čilý a vyrovnaný.

   Hlava a lebka - Dosti malá a plochá, ani široká nebo zakulacená, nosní partie ne příliš dlouhá, nos černý.

   Oči - Středně velké, tmavé, lesklé s ostražitým a inteligentním výrazem, posazeny tak, že se dívají vpřed. Nesmí být vystouplé. Okraje očních víček tmavé.

Uši - Malé (hodící se k hlavě) ve tvaru písmene Vzpřímené, ne příliš do stran posazené, pokryté krátkou srstí sytě zlaté barvy. Tvar hlavy, očí a uši musí spolu ladit. Čelo smí být jen mírně vypouklé. (Hlava jorka nesmí mít jablíčkový tvar, jako např. čivava). Širokou hlavu často zdůzazňují daleko od sebe umístěné a příliš vystouplé oči.

Zuby a skus - Perfektní pravidelný nůžkový skus, při kterém vrchní řezáky sedí pevně bez mezery přes spodní, kde zuby jsou kolmo zasazeny v čelisti.

Krk - V úměrné délce ( správná délka krku přispívá k elegantnímu vzhledu).

Hrudní končetiny - Správně umístěné, pevné a rovné, porostlé srstí sytě
  zlaté barvy, přičemž je srst na koncích světleji tónovaná než u kořínků. Tato barva nesmí sahat nad loket.

Tělo - Kompaktní  s úměrným hrudním košem, dobrá bederní partie - pevná a rovná hřbetní linie.

Pánevní končetiny - Posuzováno zezadu musí být nohy rovné, souběžné. Mírné úhlení u kolena. Jsou dobře porostlé srstí sytě zlaté barvy, na koncích světleji tónované nežli u kořínků. Zlatá barva nesmí sahat nad koleno.

Tlapky - Kulaté, černé drápky.

Způsob chůze, pohyb - Lehký a pružný, při pevné a rovné hřbetní linii.

Ocas - Běžně na střední délku kupírovaný (dnes již nemusí), dobře porostlý srstí tmavé, ocelově modré barvy, která je zvláště na špičkách tmavší než na těle. Je nesen trochu výše nad hřbetní linií.

Srst - Dlouhá, rovná (ne vlnitá), lesknoucí se, jemné a hedvábné kvality, nesmí připomínat vlnu. Na hlavě a čenichu je dlouhá a má sytě zlatou barvu, která je po stranách hlavy, na uších a čenichu intenzivnější. Zde bývá také obzvláště dlouhá. Zlatá barva se nesmí rozšířit až na šíji a nesmí být prokvetlá tmavou barvou srsti.

Barva - Tmavá, ocelově modrá (ne stříbrná), V žádném případě nesmí být prokvetlá plavou, bronzovou, nebo i mnohem tmavší srstí. Srst na hrudi je světlejší zlatá. Zlatě zbarvená srst je vždy u kořene tmavší než uprostřed a konečky mají ještě světlejší odstín.

Hmotnost - V dospělosti do 3,17 kg.

Psi musí mít obě varlata normálně vyvinutá.
Rovná hřbení linie je velmi důležitá, právě tak, jako správný postoj končetin.
Každá odchylka od jmenovaných údajů by měla být chybou.Při posuzování záleží na stupni odchýlení od standartu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one